Vyhľadať
Close this search box.

Je značka dF príkladom poctivej a udržateľnej módy( slow-fashion)?

Jednoznačne áno. Značka dF už od svojich počiatkoch dbala na ducha udržateľnej módy, aj keď nevedomky. Môže byť zhrnutý následovne:  „Nie sme tak bohatí, aby sme si kupovali lacné veci“ Keď si myslíte, že ste priaznivcom udržateľnej módy( slow-fashion), tak kupujete kvalitné veci, ktoré nepodliehajú trendom a kupujete si niečo čo si myslíte, že budete nosiť niekoľko sezón. V ideálnom prípade viete, kde sa výrobky šijú a odkiaľ pochádza materiál.

Priaznivci udržateľnej módy( slow-fashion) nenakupujú v globálnych módnych reťazcoch , kde cena odevu je niekedy nižšia, ako kávička s koláčikom vo vašej obľúbenej kaviarni. Miesto toho nakupujú u lokálnych návrhárov a značiek, ktoré šijú v ich lokálnom prostredí. V našom prípade na Slovensku šijeme už od 1996 roku a plánujeme tu ostať aj naďalej. Treba si samozrejme uvedomiť, že keď sa snažíme neustále zlepšovať platové podmienky našich šikovných ručičiek , tak naše odevy musia aj niečo stáť. Cena práce je naša najväčšia položka, narozdiel od mnohých zahraničných reťazcov, kde je až úplne naspodu.

Jedným z mýtov o udržateľnej móde( slow-fashion) je to, že oblečenie musí byť z prírodných materiálov, a keď si kúpite bavlnené šaty všetko je v poriadku( slow-fashion). V tom sa mýlite, keďže bavlna je veľmi náročná na prírodné suroviny, a väčšina plantáži sa nachádza v Ázii, kde ľudia pracujú, vo veľa prípadoch , v hrozných podmienkach. Pri udržateľnej móde( slow-fashion) ide o to, aby bol materiál kvalitný a dlhotrvajúci ,nezáleží z čoho je vyrobený. Na našom trhu sa nachádzajú aj veľmi kvalitné umelé materiály, poprípade ich prímesy ako napríklad viskóza. V našej značke chodíme dva razy za rok na veľtrh látok do Paríža, kde sa koná najstarší trh pre odberateľov materiálov Premiere Vision(PV). Výrobcovia materiálov, ktorí sú prítomný na PV majú tie najkvalitnejšie materiály, ktoré Vám vydržia veľa rokov a značka dF uzatvára veľa kontraktov na ďalšiu sezónu práve tam.

Ďalším poznávacím znamením udržateľnej módy( slow-fashion) je kvalita šitia. My v dF chceme, aby Vám oblečenie vydržalo, čo najdlhšie, a aby ste sa aj po 10 rokoch zastavili u nás, s tým, že náš kabát vyzeráte, tak ako keď ste ho kúpili. Znie to síce paradoxne, keďže sa snažíme predať a zarobiť si práve pravidelným predajom , ale veríme tomu, že keď sa pochválite kamarátke kabátom, ktorý nosíte už niekoľko rokov a stále vyzerá ako nový, tak nebude váhať a vbehne si k nám aj jeden kúpiť.

Keď to zhrnieme považujeme sa za jedného z prvých priekopníkov udržateľnej módy ( slow-fashion) na Slovensku, aj keď sme nevedeli čo to vtedy znamená. Od prvopočiatku všetky odevy šijeme lokálne v našej vlastnej dielni. Naším zamestnancom sa snažíme dávať férovú výplatu , a každým rokom podmienky zlepšovať. Šijeme kvalitne a z tých najlepších materiálov, aké vieme pre naše kolekcie zohnať.

Sme radi za Vás. Nakoniec to kvôli Vám aj môžeme robiť naďalej .

Ďakujeme,
Erik Šimčisko, tím dF

(na obrázkoch naša najnovšia kolekcia z materiálov na mieru vyrobených pre nás)

Najnovšie články

História našej značky.

Písal sa rok 1995, keď sa Alojz Šimčisko rozhodol pokračovať v rodinnej tradícii zdedenej po krstnom otcovi

Výpredaj